na ziarnku grochu

SCROLL

słowo wstępne

To już szósta edycja festiwalu „Na Ziarnku Grochu”, którego celem jest edukacja teatralna najmłodszych widzów. W ramach tego wyjątkowego wydarzenia dzieci mają możliwość obejrzenia interesujących przedstawień, poznania bogactw form teatralnych. Dzięki temu najmłodsi mieszkańcy Polkowic stają się wrażliwsi na piękno sztuki, a to czyni ich rozwój harmonijnym.

Z wielką przyjemnością przyglądam się rozkwitowi najmłodszego polkowickiego festiwalu teatralnego i żywię nadzieję, że stanie się

on równie mocno rozpoznawalny i kojarzony z naszą gminą jak Polkowickie Dni Teatru.

Drogie Dzieci,

 

już po raz szósty mam przyjemność zaprosić Was na przedstawienia
w ramach naszego wiosennego Festiwalu Spektakli dla Dzieci „Na ziarnku grochu". Jak co roku spakujcie kilka uśmiechów, szczyptę pozytywnego nastawienia, mnóstwo dobrego humoru oraz odrobinę wyobraźni
i przyjdźcie do naszego Teatru. Bo Teatr to miejsce szczególne, więc jeśli tylko będziecie chciały, wraz z bohaterami przeniesiecie się

do magicznych krain, gdzie wszystko się może zdarzyć. Razem z Małym Ktosiem pokonywały będziecie wszystkie potwory, pomagały będziecie Kopciuszkowi i przeganiały psotne czarownice z biblioteki!

Uważnie śledźcie losy wszystkich bohaterów, bo przygotowaliśmy

dla Was specjalny konkurs plastyczny z nagrodami!

 

Życzę Wam fantastycznej zabawy i wielu niesamowitych wrażeń!

Wiesław Wabik

Burmistrz Polkowic

Andrzej Wierdak

Dyrektor Artystyczny Festiwalu

Scenariusz i reżyseria: Ewelina Ciszewska

Scenografia: Paulina Kasiukiewicz, Ewelina Ciszewska

Muzyka: Łukasz Damrych

Reżyseria świateł: Robert Baliński

Kostiumy: Ewelina Ciszewska

 

Obsada: Paweł Pawlik, Paweł Kuźma, Katarzyna Kłaczek, Jakub Grzybek, Kamil Król, Bożena Oleszkiewicz

 

 

Spektakl to niezwykła bajka muzyczna, w której dźwięki, piosenki i sugestywne obrazy przeważają nad warstwą tekstu mówionego, a główni bohaterowie pochodzą z dziecięcych rysunków rodem z wyobraźni.

Pewien nieśmiały chłopiec, 5 letni Wiktor, ucieka przed światem do krainy własnej wyobraźni. Jej odzwierciedleniem są rysunki. Nie mając przyjaciół, powołuje do życia Małego Ktosia.

Zabawna historia o poszukiwaniu tożsamości i budowaniu poczucia własnej wartości. Reżyserka snuje opowieść drogi. To podróż, w której odkryjesz siebie, pokonasz własne strachy, uwierzysz w swoje możliwości, przekonasz się,
że warto pytać, by nie błądzić i nigdy nie oceniać po pozorach.

 

fot. Waldemar Łomża

24 kwietnia

godz. 9.30, 11.30

Teatr Lalki i Aktora - Wałbrzych

Mały Ktoś i

Pogromca Potworów

dla dzieci od 4 lat

 

 

według baśni braci Grimm i Ch. Pierraulta

 

Reżyseria: Przemysław Jaszczak

Scenariusz: Magda Żarnecka

Scenografia, projekcje: Mateusz Mirowski

Kostiumy: Adam Królikowski

Opracowanie muzyczne: Damian Neogenn-Lindner

Ruch sceniczny: Piotr Sorokai

 

Obsada: Joanna Wąż, Anna Chabowska, Joanna Koc, Tatiana Kołodziejska, Ernest Nita

Jedna z najpopularniejszych na całym świecie baśni

w zupełnie nowej odsłonie. Historię opartą na motywach przekazów Charles'a Perraulta i braci Grimm, urozmaicono o kilka wątków fantastycznych. Pojawi się zatem dużo magii – pełen tajemnic świat wiedźm i czarownic...

 

Spektakl kryje w sobie dreszczyk emocji i zawiera elementy „kontrolowanego” strachu. Wszystko przedstawiane jest jednak w lekki i zabawny sposób, a całości towarzyszą multimedialne projekcje będące dodatkowym atutem.

To połączenie teatru lalek oraz teatru formy.

„Kopciuszek” porusza ważne i bliskie dzieciom tematy, takie jak poczucie niesprawiedliwości, odrzucenie, samotność, rywalizacja pomiędzy rodzeństwem.

Chłopcy - nie dajcie się zwieść! To opowieść nie tylko dla dziewczyn. Znajdziecie tu także coś dla siebie. Książę Arian jest bowiem wytrawnym wojownikiem.

Kopciuszek

dla dzieci od 6 lat

26 kwietnia

godz. 10.00, 11.30

Lubuski Teatr - Zielona Góra

for. Tomasz Pastyrczyk

28 kwietnia

godz. 10.00, 11.30

Zdrojowy Teatr Animacji - Jelenia Góra

Czarownice

w bibliotece

dla dzieci od lat 3

Autor: Pierre Gripari

Tłumaczenie: Barbara Grzegorzewska

Reżyseria: Michał Derlatka

Scenografia: Michał Dracz

Muzyka: Sebastian Ładyżyński

Obsada: Radosław Biniek, Dorota Fluder, Lidia Lisowicz, Sławomir Mozolewski

 

 

Przedstawienie, nie siląc się na nachalne morały, bawi i uczy dzieci. U dorosłych zaś dwuznaczny humor Gripariego

z pewnością niejednokrotnie wywoła szczery uśmiech.

 

Ostatnio w bibliotece coraz częściej mają miejsce zagadkowe zajścia - a to ktoś zgasi czytelnikom światło,

a to znów odłoży lekturę nie na swoje miejsce, czasem ktoś zagnie róg książki, poplami ją, a nawet celowo popisze flamastrem albo wyrwie kartkę!

Plaga w bibliotekach dość powszechna. Tylko że w tym wypadku za tajemnicze zjawiska odpowiedzialne są nie mole książkowe, ale... czarownice! Zalęgły się na kartkach książek, i gdy nikt nie patrzy, wychodzą spomiędzy okładek, psocąc na potęgę! Bibliotekarze są bezradni... na szczęście Pan Piotr - pisarz i stróż porządku - nie ustępuje w walce...

 

Ale, ale - nie zdradzimy wszystkiego! Więcej

dowiecie się podczas spektaklu.

fot. Marcin Oliva Soto

Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży szkolnej z terenu Związku Gmin Zagłębia Miedziowego. Przegląd realizowany jest w czterech kategoriach wiekowych,
a zadanie uczestników polega na zaprezentowaniu wiersza lub fragmentu prozy o
charakterze humorystycznym, satyrycznym bądź kabaretowym. Aktorskie monodramy uczestników ocenia profesjonalne Jury, które po zakończeniu przesłuchań służą młodym adeptom sztuki recytatorskiej radą i cennymi wskazówkami. Spośród laureatów zostanie wyłoniony zwycięzca Nagrody Grand Prix.

regulamin XXI Przeglądu

Przegląd skierowany jest do grup teatralnych działających w przedszkolach i szkołach na terenie gminy Polkowice. Przesłuchania odbywają się w czterech kategoriach wiekowych, a ocenia je Jury składające się z pedagogów oraz aktorów. Zadaniem uczestników jest zaprezentowanie spektaklu o dowolnej tematyce i w wybranej formie (przedstawienie teatralne, musical, kabaret, pantomima, itp.). Ocenie podlegają przede wszystkim umiejętności aktorskie młodych artystów, scenografia, kostiumy, a także reżyseria. Laureaci konkursu otrzymują nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.

Przegląd dziecięcych i młodzieżowych grup teatralnych działających na terenie gminy Polkowice

regulamin XXI Przeglądu

Wystawa

lalek

teatralnych

„ze zbiorów

Lubuskiego Teatru

w Zielonej Górze”

Na wystawę złożą się piękne i kolorowe lalki teatralne, kukiełki, pacynki i marionetki, które służyły aktorom Lubuskiego Teatru do prezentacji barwnych spektakli dla dzieci na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Znajdziecie tu wiele znanych i lubianych postaci z najpiękniejszych bajek.

 

Lubuski Teatr im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze ma w swoim repertuarze zarówno spektakle dla dorosłych jak i dla dzieci czy młodzieży. W jego ofercie znajdziecie wiele ciekawych warsztatów z aktorami, a także projektów skierowanych do najmłodszych widzów i ich rodziców. Jeśli tylko będziecie mieli ochotę na wizytę w magicznym świecie teatralnym to, poza udziałem w naszym Festiwalu, zachęcamy również do wyjazdu do Zielonej Góry!

 

 

 

 

Ze względu na ograniczoną przestrzeń Galerii „Na Piętrze” prosimy o wcześniejszą rezerwację terminu pod numerem 76 746 88 18. Przewidywany czas zwiedzania wystawy to ok. 25 min. Wstęp bezpłatny.

24 kwietnia - 19 maja, Galeria „Na Piętrze” (Ośrodek Kultury)

Konkurs plastyczny

dla dzieci

„Mój

groszkowy

bohater”

Wspierają nas

groszkowi przyjaciele:

Galeria zdjęć

Mały Ktoś i Pogromca Potworów

Kopciuszek

Czarownice w bibliotece

24 kwietnia

dzień pierwszy

 

26 kwietnia

dzień drugi

 

28 kwietnia

dzień trzeci

 

NA ZIARNKU GROCHU

VI FESTIWAL SPEKTAKLI DLA DZIECI

www.pca.pl